„Fantasztikus mérkőzés volt, nagyszerű pillanataink voltak, elmondhatatlan érzés, hogy van esélyünk a továbbjutásra. Rendkívül hálás vagyok a fiúknak. Ha így játszunk, megérdemeljük a győzelmet. Őszintén szólva az első mérkőzés után tudtuk, hogy más szinten kell kézilabdáznunk. Szlovénia ellen zárunk, remélem, hogy a hiányzók felépülnek addigra.”
Nebojsa Simic, a montenegrói válogatott kapusa
A világbajnok dánok lelépték a szlovéneket
Főleg a második félidőben nyújtott parádés teljesítményt a 8 gólos Mikkel Hansen és a 6 gólig jutó Matias Gidsel vezérelte Dánia, amely így fölényesen nyerte meg a közel telt ház előtt játszott rangadót.
„Többször játszottunk már a válogatottal itt Debrecenben, és szeretjük a helyszínt, mert sok a kézilabda-fanatikus a városban. Nincs ugyan közel Szlovéniához, de mindig kiváló a hangulat.
Megpróbáltuk a legjobbat kihozni ma magunkból, de nem volt sok esélyünk, Dánia egyértelműen jobb volt.
A Montenegró elleni következő meccsre koncentrálunk, bízunk a sikerben!”
Borut Mackovsek, a szlovén válogatott játékosa
„Az első félidőben nagyon kiegyenlített volt a játék. A találkozó elején meggyűlt a bajunk a védekezéssel. Szlovénia kifejezetten jól játszott, Mackovsek remek napot fogott ki és nagyon sokáig közel tudott maradni az ellenfelünk. A második játékrészben sokat fejlődött a védekezésünk és nekem is összejött pár védés, ezek miatt tudtuk végül megnyerni a meccset. A dán szurkolók mindig mögöttünk álltak, amikor kellett egy kis plusz energia. Nagyon unalmas volt már üres arénákban játszani. Elképesztő hangulatot teremtettek a Főnix Arénában.”
Niklas Landin Jacobsen, a dán válogatott kapusa
A csoport, Debrecen, Főnix Aréna
Észak-Macedónia–Montenegró 24-28 (8-11)
Szlovénia–Dánia 23-34 (14-16)
Szeged – Heroikus Horiha, rutinos Franciaország
Kicsit sem meglepő módon, a franciák több poszton is változtattak a horvátok elleni kezdőcsapathoz képest. Már az első félidő közepére kialakult az 5-6 gólos különbség a két válogatott között. A második játékrész elején az ukránok elvesztették kulcsjátékosukat, a 7 gólt szerző Horihát, akit kiállítottak a játékvezetők, talán túl szigorúan. Innentől még simábban alakult a franciák számára a meccs. Ki kell emelni, Wesley Pardint, aki csereként beszállva védett ihletett formában.
A túlnyomórészt horvát szurkolókból álló közönség az ukránoknak sikeréért szorított, és hangos ovációjuk vigasztalhatta is őket valamelyest.
„Szabálytalankodtam… Láttam a TV-ben az ismétlést, két percnek tűnt, de nem piros lapnak. Ma egy rendkívül jó hangulatú csarnok fogadott minket, rengeteg ember biztatta a csapatunkat, nemcsak Ukrajnából, de Szerbiából és Horvátországból is. Igazán megtisztelő volt ilyen környezetben játszani… Ez az első tornánk így együtt, fiatalok vagyunk, de a miénk a jövő csapata.”
Dmytro Horiha, az ukrán válogatott játékosa
Varázslatos atmoszféra, horvát siker Szerbia ellen
Telt ház, 8143 drukker és frenetikus hangulat fogadta a délszláv rangadó válogatottjait. Mi sem mutatja jobban az ütközet keménységét, minthogy a második percben a szerbek már kettős emberhátrányba kerültek. A horvátok lerohanták keleti szomszédjaikat, és Cupic duplájának is köszönhetően 3-0-ra elhúztak, de a PICK Szeged jobbátlövője, a kvázi hazai pályán játszó Radivojevic 4 góllal válaszolt. A félidő végéig fej fej mellett haladtak a csapatok, a végjátékot azonban a horvátok bírták jobban idegekkel.
A második harminc percet Horvátország kezdte nyugodtabban, a szerb válogatottat Cupara kapus tartotta meccsben. 15 perccel a vége előtt Martinovicék 4 gólos előnyt dolgoztak ki, és ezt már nem is engedték ki a kezükből.
A vége 23-20, nyitott tehát még, melyik két csapat jut a középdöntőbe.
„Nagyon érzelmes mérkőzés volt. Az egész eddigi legnehezebb összecsapásunk. Jó volt látni, hogy ennyi honfitársunk ott volt a lelátón: szurkolók, barátok, családtagok. Élveztük, de sajnos veszítettünk, így csalódottak vagyunk az eredmény miatt, de nincs idő szomorkodni. Fel kell készülnünk a Franciaország elleni meccsre. Erős csapatuk van, a selejtezők alatt azonban már megmutattuk, hogy le tudjuk őket győzni.”
Lazar Kukic, a szerb válogatott játékosa
„Szerbia egy pillanat alatt vissza tudott jönni a meccsbe, de megtaláltuk az erőt ahhoz, hogy jól fejezzük be az első félidőt és kétgólos előnyt szerezzünk. Az első félidő jót tett a hangulatnak… Rengeteg horvát szurkoló volt a csarnokban, sokat segítettek nekünk. A csapat a második félidőben kirobbanó formában játszott, vezettünk is néhány góllal és ilyen közönség előtt egyszerűen nem veszíthettük el ezt a mérkőzést.”
Mate Sunjic, a horvát válogatott kapusa
C csoport, Szeged, PICK Aréna:
Franciaország–Ukrajna 36-23 (17-11)
Horvátország–Szerbia 23-20 (11-9)
A szlovákiai mérkőzéseken:
D csoport, Pozsony:
Csehország–Bosznia-Hercegovina 27-19 (15-10)
Spanyolország–Svédország 32:28 (17-14)
F csoport, Kassa:
Szlovákia–Litvánia 31-26 (15-8)
Norvégia–Oroszország 22-23 (12-14)
Lejt a pálya? Akik „otthon” játszhatnak Magyarországon
Már a sorsolás után megállapítottuk, hogy az Európa-bajnokság egyik legjobban várt mérkőzése a szerb-horvát rangadó lesz. Szegeden, pár kilométerre a szerb és a horvát határtól.
Több nemzet is szinte hazai pályán érezheti magát az arénákba érkező szurkolók miatt. De vajon mely válogatottak fanatikusainak a legkönnyebb eljutni csapatuk csoportmérkőzésére?
Az egyes résztvevő országok fővárosai és a magyarországi helyszínek közötti távolságot vizsgálva a legtöbb támogatásnak a szegedi csoport tagjai örülhetnek, két nemzet szurkolói is szinte karnyújtásnyira vannak a PICK Arénától, érdemes volt autóba ülni.
A legkönnyebb dolga a szerbeknek van, Belgrád és Szeged között is csak alig több mint 200 kilométer, azaz 3 és fél óra a távolság autóúton. Nem panaszkodhatnak a horvátok sem, a Zágrábból indulóknak 510 kilométert, nagyjából 5 órát kell teljesíteniük a 60 perces örömmámorért. (Nem csodálkoztunk, hogy telt ház várta a két válogatottat szombaton.)
A Debrecenbe érkező szlovén és montenegrói szurkolóknak van még esélyük autóval letudni a távolságot, előbbieknek 6,5, utóbbiaknak 9 óra vezetés a Főnix Aréna.
Izland és Portugália fővárosa több mint 3 ezer kilométerre helyezkedik el a budapesti kézilabda arénától, így nekik érdemes (volt) körülnézni a repülőjáratok között, csakúgy, mint a dán vagy a francia szurkolóknak. Meg is tették mindannyian, Izlandról például több mint 500-an érkeztek a nyitómeccsre, de a franciák is szép számmal képviseltetik magukat Szegeden.
A csoport (Debrecen):
Dánia, Észak-Macedónia, Montenegró, Szlovénia
Ljubljana – 695 km / 6,5 órás autóút
Szkopje – 870 km / 9 óra
Podgorica – 965 km / 13,5 óra
Koppenhága – 1540 km / 16 óra
C-csoport (Szeged):
Horvátország, Franciaország, Szerbia, Ukrajna
Belgrád – 215 km / 3,5 óra
Zágráb – 510 km / 5 óra
Kijev – 1235 km / 13 óra
Párizs – 1720 km / 16 óra
Photos: EHF