Véget értek az Európa-bajnokság A-csoportjának küzdelmei is, a debreceni Főnix Arénában a pályán a dánok, a lelátón az északmacedón szurkolók vitték a prímet. Az aréna és a kézilabdáért rajongó debreceniek most sem okoztak csalódást: a város remek házigazdának bizonyult.
A Főnix Aréna hat mérkőzésén összesen 13 377 néző volt jelen, a legtöbben a szombati dán-szlovén rangadót figyelték a helyszínen (3812).
A hangulatról Tricky, az Európa-bajnokság kabalaszarvasa mellett főleg a nagy számban jelenlévő északmacedón drukkerek gondoskodtak, akik még csapatuk tízgólos hátrányánál is felállva éltették kedvenceiket.
Debrecen – mint oly sokszor – most is méltó házigazdája volt egy rangos sporteseménynek, és minden bizonnyal így lesz ez a 2024-es női Európa-bajnokságon is. 2004-ben és 2014-ben a női Európa-bajnokság alkalmával emelhettük kalapunkat, most a férfiak tornája is magas színvonalon zajlott a körülményeket tekintve.
Kicsit szakmázzunk is, merthogy a számok általában nem hazudnak. A kétszeres Eb-győztes dánok, akik két évvel ezelőtt meglepetésre még a csoportkört sem élték túl, nemcsak magabiztosan nyerték meg valamennyi találkozójukat, de messze a legtöbbször voltak eredményesek (95), illetve a legkevesebb találatot kapták (65) a csoportban.
A leggyorsabb lövés is a Jakobsen-csapat nevéhez fűződik: Aaron Mensingnek sikerült egy 138 km/órás sistergős bombát megeresztenie. A cívisváros gólkirálya pedig Mikkel Hansen lett: a PSG sztárja 20 találatával egyelőre az összesített góllövőlistát is vezeti.
A csoport legnagyobb meglepetését az Eb-ken korábban mindössze egyetlen győzelmet arató montenegróiak okozták, akik – annak ellenére, hogy számos játékosuk, illetve az első két meccsen a szövetségi kapitány, Zoran Roganovic is hiányzott –, történetük során először jutottak tovább a középdöntőbe. A Melsungen kapusa, Nebojša Simić mellett a Ferencváros irányítója, Božo Anđelić, valamint a debreceni mezőnyben a legtöbb passzt (303, ebből 300 emberhez ment) produkáló Branko Vujović, a Kielce jobbátlövője voltak a gárda kulcsemberei.
Várjuk, hogy a dán és montenegrói szurkolók a budapesti kézilabda arénában is hozzájáruljanak a kiváló hangulathoz.
A pont nélkül záró észak-macedónok Nenad Koszteszki révén a leggyorsabb sprinttel (8,49 m/s), illetve Cvetan Kuzmanoszki jóvoltából a legtöbb pályán töltött idővel (125 perc) és a legnagyobb megtett távval (10,22 km) vigasztalódhattak, míg a szintén búcsúzó szlovénok elsősorban gyenge védekezésüknek (92 kapott gól) köszönhetik a kiesésüket.
A Főnix Aréna tehát ismét bizonyított, köszönjük, Debrecen!